Laks:
Sjøørret: 
Fisketiden
Laks og sjøørret: 15.05 - 15.08
Knut Vidar Aakerøy,Brønnøysund med sin laks på 19,1 kilo,tatt på mark på Røtters-valdet natt til 1.juni 2008.Foto: Sigvard Hallstedt.
15.05 - 15.08
Døgnkvoten er en sjøørret og to laks hvorav en laks kan være over 3 kg. Rettighetshaverne kan innskrenke og/eller spesifisere kvoten ytterligere. Når en laks over 3 kg er fanget, skal fisket, også etter sjøørret, avsluttes inntil nytt fiskedøgn starter. Kvoten følger fiskekort-døgnet, for ukekort og sesongkort gjelder datodøgnet.
Beste fisketid er fra St.Hans og og frem til fredningstid.
Vannføringen i Bjøra
Gunnar Øvrebø: Slik tar du storlaksen på mark!
Gunnar Indrebø (55) fikk oppleve sin mangeårige drøm da han ved 18-tiden i går landet en laks på 23 kilo med mark på Røttesmo-valdet i Bjøra.Her forteller han Fiskeguiden om den dramatiske duellen og om utstyret og fiskemetoden. Gunnar Indrebø er landets beste markfisker etter storlaks. Hittil har han tatt 70 på over 10 kilo!
Storlaksfiske krever grovt utstyr
Du må ha skikkelig utstyr skal du jakte på kjempelaks, sier Gunnar Indrebø. Gunnar bruker en 13 fot Vangen-stang, en Penn 7500 SS –snelle, 0.47 mm-sene , et blysøkke på mellom 30 og 40 gram.
På hovedlina fester han en oterhvirvel, med blysøkke festet på en 15 cm lang opphenger det ene hvirveløyet og en tugge av 3-4 doggmark på en forsterket japansk 2.0- enkelkrok på en meterlang opphenger fra det andre hvirveløyet.
På fisketuren til Bjøra har han med seg 8 kilo av denne doggmarken som går i bjørnemose og melis. Gunnar forer marken sin med melis, mens andre foretrekker kaffegrut. Doggmarken plukker han med lommelykt om natta.
Mange mener at snell-typen ikke er så viktig. Det viktigste er å velge en riktig stang. Ja, stanga er viktig, men for Gunnar betyr snella utrolig mye. Han måtte kjøpe sin i USA for å føle seg trygg og fornøyd med utstyret sitt.
Ved den minste skade eller svakheter på sena i eller knutene, kapper han snøret og monterer krok og søkke på nytt. -Ingen kapper så mye sene som jeg, sier han.
Dyktige fiskere har ingen hemmeligheter!
Gunnar er en altfor erfaren og dyktig sportsfisker til å holde hemmelighetene for seg selv. Det gjør bare de som ikke føler seg gode nok, de som har en konstant redsel for at andre og bedre fiskere kan overgå dem, til tross for at de selv har fått sine tips fra andre fiskere eller har plukket dem opp i Fiskeguiden eller i bøker som blottlegger både fiskeplasser og fiskemåten. Mange fiskehistorier uten navngitte fiskeplasser er ofte oppdiktet, mener Fiskeguiden.
Skal du jakte på kjempelaks, må du fiske langs bunnen og helst nede i gytegropene der de store gubbene står, sier Gunnar. Det betyr at du må bli kjent med elva og fiske nettopp på disse standplassene.
Fisker med åpen haspel og uten tilslag!

Trofelaksen et er sikret! Foto: Tor Arne Viken.
Etter å ha kastet ut, slår ikke Gunnar over bøylen på haspelsnella. Han fisker med åpen bøyle og gir hele tiden ut snøret slik at marken slikker elvebunnen. Når marktugga går inn i gytegropene,der kjempelaksen står nå i den kalde forsommerelva, slipper Gunnar ut litt mer sene for å komme helt ned i lommene.
Enkelte ganger er det ikke lett å bestemme om det er laks eller moder jord du har på kroken, men med riktig utstyr og litt erfaring,tar man ikke feil.
Gunnar Indrebø gir ikke tilslag nå han kjenner laksen ta. Han teller til 20, - en øl, to øl, tre øl………tyve øl. Da strammer han opp snøret og laksen sitter. Laksen på 23 kilo hadde svelget marken. Kroken satt helt nede i magen, til tross for at biologer hevder at laksen ikke spiser når den er kommet inn i elva for å gyte.
Kjempelaksen brukte alle sine knep – det gjorde også Gunnar!
-Kjempelaksen dro rett inn i dypålen, kloss i land, nær meg. Det var umulig å presse den. Jeg ba noen fiskekamerater om å kaste stein for å få den til å flytte på seg ut, men istedenfor dro den oppover elva, fortsatt like kloss opp under land. Der sto den og stanget, bom fast. Med den tette vegetasjonen i land, hadde jeg ingen mulighet til å kjøre den på vanlig måte.
Laksen ville fortsatt ha stått der og stanget i elva, om vi ikke hadde kastet mer stein. Først da laksen ble truffet, dro den ut og nedover igjen. Først da fikk Gunnar legge sidepress på storkaren for å trette den ut og deretter rygge og pumpe den inn.
Egentlig hadde jeg tenkt å lande den ved å ta tak i sporden, men dette lot seg ikke gjøre. Jeg måtte ha eksperthjelp. Den erfarne fiskeren Harry Ruben Lyder fra Ingøya i Troms kom meg til unnsetning. Han klargjorde kleppen,la den rolig ned ved bunnen og dro den så på land i det riktige øyeblikket, forteller Gunnar.
Føler meg som å ha vunnet olympisk gull!
Hva føler så Gunnar etter denne opplevelse? Jo, sier Gunnar på vårt tradisjonelle spørsmål,jeg føler meg som en idrettsmann som har vunnet olympisk gull etter å ha trent hardt i mange år for et øyeblikk som dette.
Vi kjenner ingen som mestrer bedre markfiske etter laks enn Gunnar Indrebø. Men så han da også landet flere hundre laks , og i alt 70 fisk over 10 kilo, sitt lange fiskerliv. Han kjener Bjøra etter å ha fisket der i mange år, og er på plass på rett sted til rett tid. Altfor mange laksefiskere er opptatt med mat og drikke fremfor å være i elva i øyeblikket laksen biter, mener han.
Indrebøs tidligere rekord er på 17 kilo. I mange år har han vært på jakt etter en laks på over 20 kilo. Men om drømmen ble virkelighet i går kveld, sto han fortsatt i elva i formiddag på jakt etter nye opplevelser...
18 kilos laks på den røde kineser!

Drømmen som ble til virkelighet!
Selv om fiskestarten i Bjøra vanligvis går på tålmodigheten løs de første fire-fem dagene etter fiskestart 15.mai, er det verdt å vente på kjempelaksen. Snittvekta på de første 50 laksene pleier nemlig å ligge på 11-12 kilo!
Det fikk fiskeren Laszlo Bene fra Spikkestad med sin roer Bjørnar Breivik erfare. 18 kilo veide dyret han landet på Flasnes-Gønnemvaldet 23.mai 2003. Et prakteksemplar av en bjøra-laks og den største i Bjøra dette året.
Fiskeren Laszlo Bene med Bjørnar Breivik bak årene

Ingen spesiell favoritt-wobbler
Med sin erfaring som fisker, roer og guide i Bjøra og Namsen i 30- 35 år, har Bjørnar Breivik( til høyre på øverste bilde) funnet frem til et utstyr som for ham fungerer godt. 18 kilos laksen ble tatt på en rød Bomber-wobbler. Den kalles ofte Den røde kineser, fordi dens svarte siksakbånd minner litt om kinesiske skrifttegn. Likevel vil Breivik ikke fremheve den som sin favoritt. Han skifter ofte wobbler. I blant bruker han en Rappala eller kanskje et annen skumnmel sak, alt etter vannføring og vanntemperatur og hvor dypt han ønsker wobbleren skal gå.
Nylonsnøre best!
Ved fiske fra båt bruker han en 10,6 fot Fenwick-stang og et 0.43 millimeter Siglon-nylonsnøre på stor elv som nå. På elv med mindre vannføring og sommertemperaturer, setter han på en fortom på 0,37 eller endog helt ned i 20,22 ved ekstreme forhold.
Wobbleren festes til fortommen med en rappalaknute, mens svivelen monteres 8-9 fot oppe på snøret. Breivik liker ikke de døde snørene. Fisken kan lett rive seg løs. Nei, for fiskeren er det viktig å ha et utstyr, der han kan utnytte spensten i stanga, det tøyelige nylonsnøret og en slurebrems som ikke er stilt for hardt, for å kroke fisken, kjøre den og lande den på en skikkelig måte.
Lær deg spey-kastet!
Med sin frodige vegetasjon, kan en fluefisker føle seg hjelpeløs med alt av trær og busker som henger ut over Bjøra. For den som fisker med mark og sluk, går det greit. Men skal du fiske med flue fra land på stor forsommerelv, bør du ha lært deg spey-kastet på forhånd, sier Breivik.
Foto øverst: Bjørn Tore Ness, Namdals-Avisa.
Konge-laks!
Bare ett døgn etter at kong Harald hadde giftet bort sin datter, var han på fisketur i Bjøra. Og laks ble det på Kongen på lørdagskvelden 25.mai 2002. Kl 22 landet han sin laks på 13,7 kilo, den største i Bjøra denne sommeren.
Fikk både storlaksen og kjæresten på kroken!
Da Trude Astrid Johnsen (30) 6.juni 2001 fikk en storlaks på 17 kilo i Bjøra, fikk hun også samboeren på kroken. Jan Harry Aasen (40) fridde der og da ved elvebredden, og fikk øyeblikkelig ja! Og det på hans 40 års dag attpå til!
Jan Harry Aasen fra Ålesund fylte 40 år denne dagen. At dagen skulle ende slik den gjorde, kunne han ikke drømme om på forhånd. I gledesintervjuet med Trønder-Avisa forteller Jan Harry at dagen startet med at han og Trude skulle ut og fiske på Øvre Flasnesvaldet i Bjøra klokken 14.00. - Trude skulle fiske fra land, og jeg ble stående igjen ved bilen rundt 300 meter fra elva. Etter fem minutter hørte jeg henne rope - Jeg har laks! Jeg sprang så raskt jeg kunne ned til elvebredden, sier Jan Harry Aasen.
Kjørte storlaksen etter boka
Han så fort at det ikke var noen «småkar» som Trude hadde på kroken. Laksen gjorde flere utras og stakk avgårde med over 100 meter snøre. Ifølge Aasen var samboeren kald og rolig, kjørte storlaks etter boka. Etter drøye 20 minutter kunne Aasen kleppe storlaksen som var 114 centimter lang og 17 kilo. - Jeg ble så glad på vegne av min samboer at jeg satte i et stort hyl. For meg var det viktigere at det var Trude som fikk laksen enn at jeg hadde tatt den selv, sier Aasen. Om Aasen ikke fikk laks i går, fikk han noe som var enda større.
Kysset sin kommende brud på kinnet!- Jeg gikk ned på kne og spurte om hun ville gifte seg med meg, og heldigvis svarte hun ja. Kan dagen bli bedre enn dette, utbrøt han og kysset sin kommende brud på kinnet. Trude Astrid Johnsen var aldri var i tvil om hva hun skulle svare da samboeren fridde.
Det måtte en storlaks til!
De hadde vært sammen i fem år, og har en datter sammen, så det var ikke unaturlig at han fridde, mente hun. At det måtte en laks til, hadde Trude imidlertid ikke drømt om.
Vielse på elvebredden
Når bryllupet skulle stå hadde paret ikke bestemt seg for, men vielsen skulle skje ved elvebredden der Trude landet laksen.Det var de enige om. - Det eneste jeg kan si her og nå er at bedre 40-års gave enn enn dette kunne jeg ikke fått, sa frieren.
Største laks tatt av en kvinne i Bjøra!
Ekstra morsomt synes samboerparet det var at laksen til Trude var den største som til da var tatt av en kvinne i Bjøra. Laksen ble tatt på en Sølvkroken Salamander kobber på 30 gram. Snella som Trude brukte, var en åpen haspelsnelle, snøret 0,38.
Ruggen på 17 kilo var for øvrig Trudes tredje laks siden hun startet med laksefiske for fem år siden. Hun har tidligere tatt to lakser på henholdsvis fem og ti kilo.
Skal henge ved siden av brudebildet!
Laksen til Trude skulle bli avstøpt og få sin hedersplass i stuen ved siden av den kommende brudebilde, fortalte samboerparet med et lurt smil.br> Foto: Stein Aa.Olsen, Trønder-Avisa.
Rolig og mørk elv med grov laks
Bjøra er en sideelv til Namsen med en fiskestrekning på 18 km fra utløpet ved Ranem og opp til Eidsvatnet.
Den er ingen flod som Namsen, men en forholdsvis liten, rolig og mørk elv med fine stryk.
Med sin snittbredde på 20 meter er den som skreddersydd for fluefiske med enhåndsstang, helt til du får laksen på kroken og oppdager hvor skremmende stor den er. Først da blir du klar over at du egentlig burde ha benyttet en tohånsstang. Med den frodige vegetasjonen langs elvebredden bør man også under fluefisket ha lært seg speykastet. Ellers blir det mye klatring i busker og kratt for å finne igjen favorittflua.
Bjøra har sin egen storlaks-stamme , med fisk som både er bredere, kortere og feitere enn Namsen-laksen.
Skal du jakte på storlaksen her, bør du være her tidlig i sesongen. Selv om den har sitt utløp i Namsen, har den en tidligere fiskestart en moderelva. Allerede 15.mai er de første fiskere på plass.
Alle vil fiske fra 20.mai!
Da det i gamle dager var lov å fiske fra 1.mai, ble premierelaksen tatt først 14.-15.mai.Og i tiden 15.mai -19.mai er svært så usikker. Vanligvis går det fem år mellom hver gang det blir tatt laks i Bjøra i disse dagene.
Men den 19. eller den 20.mai sier det pang. Det vet de fleste sportsfiskere. Alle skal sikre seg fiske i Bjøra fra 20.mai og frem til 15.juni. Og holder vannføringen seg oppe, blir fisket bare bedre og bedre videre utover i juni.
Selv om Bjøra er en forholdsvis liten elv, har den stor fisk, spesielt fra 20.mI til 15.juni. Lakse-rekorden er på 31,2 kilo.
Fra 15-mai til 15.juni fiskes det mye fra båt. Ved fiske fra land blir det brukt mest mark og sluk.
St.Hans-rennet
St.Hans-rennet kalles de store stimer av mellomlaks og smålaks som dukker opp midtsommers. Så følger nye stimer av smålaks den første og andre uka av juli. Siste halvdel av juli er egentlig den dårligste fisketiden i Bjøra. Men så blir det leven igjen på fiskeplassene. I august kommer det opp noen digre beist av hannlaks som setter støkk i noen og enhver av oss ved elva. Da er ofte vannføringen liten. Det er en fin tid for sportsfiskeren med sin enhåndsstang. Og hva skjer. Jo, i blant må ha ta duellen med en av disse kjempene på rundt 15 kilo!
Lite laks å få før 20.mai
Noen mener det er en myte at laksen i Bjøra kommer tidligere opp enn den i Namsen. Det er nemlig sjelden du får laks i Bjøra før 20.mai. Det betyr at fiskere som er på plass ved fiskestart, risikerer 5 dager uten fangst, og det tærer på tålmodigheten. På bildet nest nederst på siden ser du Rune Aardal fra Åsenfjorden og Bjørn Undersaker fra Levanger med med sin laks på 17,3 kilo som de tok på en Bomber-wobbler 19.mai 2001. (Foto: Stein Aakervik Olsen).
Fine fiskestrekninger
Bjøra har ikke bare båtfiske. Her er også fine strekninger der du kan fiske fra land.(bildet)
Fangstrapporter
1995: 1390 kg laks (3,8) og 382 kg sjøørret (0,7)
1996: 1678 kg laks (5,6) og 161 kg sjøørret (0,7)
1997: 200 laks på 1031 kg og 115 sjøørret på 88 kg
1998: 1124 kg laks (4,8) og 181 kg sjøørret (0,8)
1999: 1431 kg laks (4,3) og 225 kg sjøørret (0,8)
2000: 2753 kilo laks (5!) og 163 kilo sjøørret (0,8)
2001: 3197 kilo laks ( 5) og 121 kilo sjøørret/sjørøye (0,6)
2002: 284 kilo laks (7,3) og 21 kilo sjøørret (0,6)
2003: 173 laks på 1268,4 kilo og 73 sjøørret på 71,9 kilo.
2004: 182 laks på 1051,5 kilo og 124 sjøørret på 80,5 kilo.
2005: 1892 kilo laks (5,8!) og 129 kilo sjøørret (0,9).
2006: 1699 kilo laks og 80 kilo sjøørret.
2007: 189 laks på 1020 kilo og 50 sjøørret på 62 kilo.
2008: 170 laks på 964 kilo og 51 sjøørret på 56 kilo
2009: 159 laks på 1154 kilo og 7 sjøørret på 8 kilo
Fiske, fiskekort , roere og leie av båt, samt innkvartering:
Ledige døgnkort
På Himo/Rodum, Bjøras mestfiskende vald, selges døgnkort fra kr. 180,- på åpen sone (fri redskap).
Kortene fås fra Bjøra Camping, som dessuten tilbyr gode og rimelige hytter, et knapt sluk-kast fra elva.Storkiosk med fiskeutstyr og service. Gangavstand til nærbutikk og Skogmo Gjestgiveri, der man får rom m/helpensjon. Se forøvrig:www.bjora.no.
Egne fluevald
Fra 28. juni og ut sessongen kan man leie egen fluesone rimelig på Fuglår. Passer for 3-4 personer, da det følger 4-sengs hytte med på valdet. Noen uker fortsatt ledig i juli og august. Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Fluesone med kortsalg
Fra 5. juli - 31. august selges rimelige stangkort for egen fluesone på Himo/Rodum i Bjøra. Fisket veksler hver dag kl. 12.00 mellom øvre og nedre vald (1,3 og 1,4 km) og der selges inntil 10 stangkort pr. døgn. Første døgn koster kr. 300,-, påfølgende døgn kr. 200,-. Namsenfiske, tlf. (+47) 99 62 10 22. eller Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Sport og fritidsutstyr:

G-Sport Overhalla A/S
7863 Overhalla
Tel: 74 28 15 75
Kafeer og restauranter:
Kafekroken
7863 Overhalla
Tel: 74 28 12 66
Dagligvarer/kolonial:
Overhalla Spareforening A/S
Ranemsletta
7863 Overhalla
Tel: 74 28 12 03
Skage Samvirkelag
7860 Skage i Namdalen
Tel: 74 28 52 38
Bensinstasjoner/Kiosker:
Shellstasjonen
7863 Overhalla
Tel: 74 28 12 80
Overnatting og informasjon:
Hildrum Gård
7863 Overhalla
Tlf: 74 28 14 00
Grong Fritidssenter, 7870 Grong.
Bjøra Camping
Skogmo,
v/Haldis Blengli
Overhalla,
tel + 47 47 84 01 21
epost
Overhalla Hotel
Ranemsletta
7863 Overhalla
Tlf: 74 28 15 00
Skogmo Gjestgiveri
daglig leder Ann-Katrin Griph
Tel: + 47 995 64 472.
eier Sigvard Hallstedt.
7863 Overhalla
Tel: 74 28 27 01
Fax: 74 28 29 82
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Kontakt Fiskeguidens kjentmenn:
Bjørnar Breivik,(roer og guide)
Tel: 74 27 61 51.
Erik Anda, (biolog og guide)
Tel: 911 59 275
Ole Fredrik Skulstad
( laksebiolog og guide)
Tel: 907 39 530.
Informasjon
Fylkesfiskeforvalter Anton Rikstad
Tel: 74 16 80 60
Faks 74 16 83 39
e-mail:
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Laksebørsen
Fiskekort
Trønder-Avisa 12.mai 2007:
Bjøra på billigsalg!
Mange tror at storlakselva Bjøra bare er for kakser med kredittkort som en kortstokk. Det er en myte, mener Rune Lassemo i G-Sport Overhalla og leder i fiskeutvalget i Overhalla jeger og fiskerforening Eskil Skarland.
Den stilleflytende og forholdsvis lille elva Bjøra som har sitt utspring fra Eidsvatnet på grensen mellom Høylandet og Overhalla, er kjent for sin storvokste laksestamme. Nesten uten unntak tas det årlig laks på rundt 20 kilo i elva. Og her har flere notabiliteter stått med fiskestanga. Noen har fått fast fisk. Andre ikke. Kong Harald har ved flere anledninger forsøkt fiskelykken i elva og med hell. Det er vel blant annet derfor mange tror at her slipper ikke folk flest med litt mindre på kontoen ikke har råd til å slenge snøret uti.
– Feil, sier Eskil Skarland som er leder i fiskeutvalget i Overhalla jeger- og fiskerforening. Han får sterk medhold av Rune Lassemo som selger kortene gjennom G-Sport Overhalla nettopp for fiskerforeningen. På valdet Bjørnes har medlemmene tilgang til elva sju dager i trekk. Så er det opphold en dag før medlemmene igjen slipper til. Og det til en billig penge.
– Ett båtkort og to landkort for en tidsperiode på 12 timer. Det koster henholdsvis 220 kroner og 80 kroner. Å få fiske laks fra land i 12 timer i en slik elv som Bjøra for 80 kroner er billig, hevder de to.
Medlemmene trekker om de mest ettertraktede båtkortene. Resten legges ut for salg til alle og enhver.
– Også for grongninger, smiler de to og legger til at fiskeinteresserte på Innherred for lengst har oppdaget denne muligheten.
Overhalla jeger- og fiskerforening har også tilgang til vald i Namsen. På Øvre Vibstad selges det 8-timerskort. Foreningen har 15 dager i sesongen og selger 15 båtkort og 18 landkort per døgn til samme pris som i Bjøra.
– Ikke verst. Kanskje det rimeligste fiske i hele vassdraget, sier Lassemo og Skarland til Trønder-Avisa forsan laksestarten 15.mai 2007.
Se våre andre sider om Bjøra og Namsen.