Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Guida familiefiske etter ørret med garantert fangst

Guida familiefiske med fangstgaranti  er bestselgeren for fisketurismebedriften i Jølster. - Fiskeopplevelser som dette betyr mye for barna i sitt fremtidige forhold til naturen og livsmiljøet sitt, sa Monica Lindner, biologilæreren fra Weinheim i Tyskland etter fisketuren i Jølstra i går. Foto: Eivind Fossheim.

Pappa Michael fikk sin første ørret på rundt halvkiloen,  mens  Bastian på 3 år dro inn en ørret på 200 gram, 20 gram mer enn fisken til mamma Monica. Alle fikk fisk, som de var lovet, bortsett fra vesle Julian på 9 måneder, som måtte sitte i skinnposen og bivåne mamma og pappa der de sto med vann til livet i sine vadebukser ute i den kalde forsommerelva.

ILindner 2For 3-åringen Bastian ble fiskeopplevelsen like mye en leik med vann og naturkreftene der han sveiva inn den spreke ørreten, og overrasket sto ansikt til ansikt med sin første ørret, vakker som den var med sin våte drakt med masse røde og svarte prikker. 

Familiefiske - som er like mye en leik og naturopplevelse - bør flere fisketurismebedrifter her i landet legge inn i sine program, mener Eivind Fossheim, fiskeguide og daglig leder av Norsk Fiskesenter i Jølster. - Det er like mye en opplevelse for meg å ta barna med på fisketur, sier han, og legger spesielt merke til hvordan hele familien stortrives og sveises sammen der de boltrer seg under trygge forhold i den friske Jølstra, i vann så rent at de kan drikke det rett fra elva. 

Som avslutning på familiens fisketur lærte de å rense og filetere fangsten sin, beinfri rett i panna, med smør og krydret med sitronpepper. For familien fra Tyskland ble kveldens middag i bobilen og dagens fisketur en minnerik opplevelse på den seks ukers ferien som går videre til nordnorske og finske villmarker, sa Monica, 

  

 

Kategori: