Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Flere generasjoner av ørret fryktes tapt i tørre og varme Brumunda

Brumunda er nesten tørrlagt. Foto: Trond Lillebø / HA

Flere generasjoner ørret fryktes tapt i de tørre elvene på Hedmarken. Brumunda er en av landets bedre ørretelver, og en viktig gyteelv for ørret til Mjøsa. Nå er den, i likhet med for eksempel Flagstadelva litt lenger sør, redusert til ei lang steinrøys. En ørliten bekk renner mellom noen steiner, men ingen av elvene ligner på seg sjøl, skriver Hamar Arbeiderblad.

I Brumunddal har Brumunddal og omegn sportsfiskeforening i mange år drevet aktiv kultivering av elva med et settefiskanlegg. Leder av foreningen, Trond Bjørnstad, ser ikke bort fra at både en og kanskje to generasjoner ørretyngel kan gå tapt nå,  og kan med rimelig stor sikkerhet slå fast at sesongen 2018 blir en av de dårligste i Brumundas  fiskehistorie. 31. august stenges elva for fiske.

Vurderer kjøleanlegg

Sportsfiskeforeningen  i Brumunddal har i mange år drevet aktivt med oppdrett av fisk i settefiskanlegget på Fossum, men er bekymret over hva klimaendringer gjør med elva..

– Når  vanntempen passerer  20 grader dør yngelen, sier Bjørnstad, som forteller at foreningen nå vurderer å investere et betydelig beløp i kjøleanlegg til fiskeyngelen ved settefiskanlegget på Fossum.

Flere trusler

Sportsfiskere tar årlig opp flere tonn ørret fra Brumunda, og  Bjørnstad mener at fisket i år vil bli ett av de dårligste på mange år. Men det  er ikke bare tørken som har skapt vansker for fisken.

– Elva har vært utsatt for mye gravearbeid i flere runder de siste årene. I de nedre delene er mange av de naturlige forutsetningene for fisken endret og ødelagt for mange år framover. Ørreten lever blant annet av bunndyr på elvebunnen, og når en ser både tørken og gravearbeidene i ett, så er det neppe tvil om at det har gjort vilkårene vanskeligere for ørreten i Brumunda, sier Trond Bjørnstad til HA.

Kjempegod ørretelv

Brumunda er ei kjempegod 32 km lang ørretelv som renner ut fra Brumundsjøen  og renner ut i Furnesfjorden utenfor Brumunddal. Brumundas øverste kilder er Hestbekken og andre små bekker på vestsiden av Brumundkampen i Vang og samles ved Brumundsjøen på grensen til Ringsaker og renner derfra i vestlig retning.

Kategori: