Publisert: 15.08.01
Mens Reidar Kristian Volden og Jan Thorstad (bildet)har opplevd et eventyrlig fiske i Drammensfjorden, ble tusenvis av landets mest verdifulle laksunger drept da vannstanden i går ble senket med 80 cm i løpet av en halvtime nedenfor Hellefossen i Drammenselva.
Øyvind Fladaas ved Klekkeriet i Hellefossen er sjokkert over regulantene manglende respekt for laksebestanden i vassdraget. Deres opptreden grenser til miljøkriminalitet, mener han.
Tusenvis av yngel og halvannet år gamle laksunger, som skal gå ut som smolt neste vår, ble ble funnet i tusenvis i den tørrlagt strandregionen i området fra Hokksundbrua og opp til Hellefossen.
Resistente mot gyrodactylus salaris!
Dette er alt sammen laksunger som er klekket naturlig og har vokst opp i det verste gyrodactylus salaris-området i Drammenselva, og således er resistente mot lakseparasitten.
-Når laksunger har overlevd halvannet år på denne elvestrekningen, må de være resistente, fastholder Fladaas. Disse laksungene var spesielt verdifulle med henblikk på å bygge opp en resistent laksestamme i vassdraget.
Krisemøte i morgen kveld
Elveeiere og Østsiden Jeger- og Fiskerforening og andre som er med i forvaltningen av laksebestanden i Drammenselva , kommer i morgen kveld sammen til et krisemøte for å drøfte situasjonen. Det er ikke første gang regulantene gir blaffen i laksen, men man håper dette blir siste gang man opplever noe slikt.
Fiskeguidens kommentar:
- Regulantene må anmeldes for miljøkriminalitet!
Når vi bruker millioner av kroner av norske skattepenger til å bekjempe lakseparasitten, lakselusa og til kalking av sure vassdrag, burde det ikke være noen tvil om hva forvalterne av laksestammen bør gjøre i dette tilfellet: Regulantene må anmeldes for miljøkriminalitet!
Kjempefiske!
Mens yngel og laksunger rammes av den tragiske tørrleggingen av Drammenselva, oppelever vi et kjempefiske av laks på vanring oppover i vassdraget.
Øyvind Fladaas forteller at det til nå er fisket opp 4,5 tonn laks på stang. Over 5,5 tonn laks er gått opp trappa i Hellefossen mot 8,5 tonn i hele fjord.
-Til i dag er det gått opp 200 flere laks i trappa enn til samme tid i fjor, forteller han til Fiskeguiden.