Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Fisketidene for Nord- Trøndelag klare!

Publisert: 12.02.02

Laksesesongen i deler av Sanddøla utvides med 14 dager, og i nedre del av Namsen kan det fiskes sjøørret til 15. september. Denne prøveordningen gjelder for 2002, og skal evalueres etter sesongslutt, skriver Trønder-Avisa i dag.

Rovfisk


Fylkesmannens nye forskrift om fiske etter laks og sjøørret er praktisk talt identisk med høringsutkastet som gikk ut i november.



I Steinkjervassdraget blir det vanlig laksefiske fra 1. juni og fram til planlagt rotenonbehandling i august. Deretter blir det fredning noen år, inntil fiskebestandene er oppbygd. Figga er fortsatt fredet, og åpnes ikke før bestanden har tatt seg opp.

For hele Årgårdsvassdraget blir fisketiden nå 1. juni-15. september. Det forenkler fiskereglene for vassdraget.

Fylkesmannens intensjon er at forskriften skal ligge fast i en fem-årsperiode. Denne perioden gjelder fra og med 2003, slik at det fremdeles er mulig å endre reglene før neste sesong.



Den generelle fiskesesongen skal være fra 1. juni til og med 31. august, med disse unntakene:

Steinkjervassdraget: Foreløpig fiske bare i 2002.

Figga: Fredet inntil videre.

Høylandsvassdaget m/Bjøra: 15. mai-31. august.

Sanddøla: Utvidet fiske 1. september-15. september mellom hengebrua i Øvre Tømmeråsfoss og Nedre Tømmeråsfoss (betinget av at minst 2.000 laks har passert fisketelleren).

Nedre Namsen: Utvidet fiske (bare sjøørret)

1. september-15 september på strekningen Mælen-Homstad til Kiskaia i Namsos.

Årgårdsvassdraget: 1. juni-15. september.

Oksdøla: 1. juni-15. september.

Moldelva: 1. juni-15. september.

Salsvassdraget inkl. Moelva: 1. juni-15. september.

Moelva nedstrøms Saghølen: 1. juni-25. september.

Lauvsneselva: 1. juni-30 september.

Opløyelva: 1. juni-30. november.

Horvenelva: 1. juli-31. august.

Mossa: 15. juli-15. september.


Byaelva

Bestemmelsen om redskapsbruk presiserer at det bare er tillatt med én stang per fisker.

Som en prøveordning for 2002 skal det være tillatt å fiske med oter etter sjøørret i Høylandsvassdraget og Salsvassdraget. Hittil har det bare vært tillatt å fange innlandsfisk med oter.
Men i praksis biter sjøørreten vel så godt paa oter, og det er vanskelig å skjelne mellom artene.
Døgnkvoten skal fortsatt være fem lakser. I Namsenvassdraget kan tre av de fem være større enn 3 kilo.

I Stjørdals- og Verdalsvassdraget kan én laks være større enn 5 kilo.

Døgnkvoten gjelder for hele vassdraget. Du kan ikke omgå kvotereglene ved å fiske på flere vald i løpet av samme døgn. Kvoten gjelder for den enkelte fisker- og kan ikke overføres til andre.

I Aursunda gjelder ikke kvoteregelen, fordi det er fare for utbrudd av furunkulose i perioder med stor lakseoppgang.
 

Kategori: