Publisert: 30.10.02
Det var Ragnhild Risan ( til høyre) som den 13.juli 2002 tok årets rekordlaks i Etneelva. Den veide 15 kilo, og ble på mark i sone 3 kl.21,30 om kvelden etter 25 minutters kjøring. Foto: Nick Jacobsen.
Etneelva ligger fortsatt på topp blant lakselvene i Hordaland til tross for en liten nedgang i årsfangsten. Ialt ble det i 2002 landet 2339 kilo laks og 1030 kilo sjøørret fra Etneelva i 2002. Det er nesten 300 kilo mindre laks, men 400 kilo mer sjøørret enn året før. Dermed er den også beste sjøørretelva i fylket.
Rekordlaksen 2002
Ragnhild Risan forteller til Fiskeguiden at Atle Rosseland i Etne har skåret ut laksen i tre. Mye finere enn å støpe den, mener hun.
Ta kontakt med lokalkjente folk!
Sportsfiskere som kommer til Etneelva for første gang, bør få hjelp av lokalkjente fiskere til å peke ut laksens standplasser i de ulike sonene. Ellers blir det lett bomtur, sier Ragnhild Risan.
Den største sjøørreten i 2002
Nick Jacobsen ( på det nederste bildet) landet den største sjøørreten på 6,6 kilo i sone 16. Foto: Roy Martin Øyjord.