Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Mer fisk til Drammenselva og Lierelva!

Publisert: 30.12.02

Når krokgarna blir borte fra sjøen i 2003, kommer det mer fisk både opp i Lierelva og Drammenselva til sommeren!

De 20 fiskerne og deres 45 krokgarn og kilenøter i Drammnensfjorden, tok i år 2,2 tonn laks og 160 kilo sjøørret. Nå må de belage seg på en helt annen tilværelse.

Fra 2003 er det nemlig bare tillatt med kilenot ved sjøfiske etter laks. Og siden fordelingen mellom kilenot og krokgarn har vært omtrent lik, betyr det at både Drammenselva og Lierelva vil få opp mer fisk fra kommende sesong.


60 prosent av sjøfangstene stammer fra Hurum kommune, men også innerst i fjorden i Lier og Drammen er det blitt tatt noe laks på faststående redskap. Det meste av sjøørreten som blir tatt i Lier,hører hjemme i Lierelva.



Sportsfiskerne tok 10 prosent flere laks i Drammenselva i 2002 enn året før!



I Drammenselva ble det i 2002 tatt 2600 laks på tilsammen 10.1 tonn.Av dette ble 75 % tatt nedenfor Hellefossen ned til grensa til Nedre Eiker, mens 23 % ble fisket oppstrøms Hellefoss.

Fangsten i 2002 var omtrent som året før, og ligger 3-4 tonn høgere enn på midten av nittitallet. I 2002 var det noe mer smålaks. Dermed utgjorde årsfangsten 10 prosent flere fisk enn året før. Fortsatt medfører lakseparasitten at forekomsten av ville laksunger i elva er liten i forhold til før parasitten fikk negativ effekt på begynnelsen av nittitallet.

Oppgangen av laks i fisketrappa i Hellefoss viste økning i 2002.Totalt gikk det opp 2300 fisk. Av dette ble en fjerdedel fisket opp senere på strekningene opp til Døvikfoss.



Lierelva god på sjøørret!




Også laksen i Lierelva plages av gyro, men det gjør ikke sjøørreten. Lierelva er nemlig en av de beste sjøørretelvene.

Her er årsfangsten i 2002: 51 laks under 3 kilo, 13 laks på mellom 3 og 7 kilo og 1 laks på 7 kilo, tilsammen 148 kilo laks.I tillegg ble det tatt 988 sjøørret på tilsammen 1007 kilo.
 

Kategori: