Publisert: 15.03.05
Kalkdosereren som ble satt i drift på Gysland for fire-fem år siden, har ikke gitt ønsket effekt i den nederste delen av Lygna. Derfor mener vi det bør settes i gang flere tiltak for å få opp laksebestanden i vassdraget, sier avdelingsleder Atle Hindar ved Sørlands-avdelingen i NIVA (Norsk Institutt for vannforskning)til Farsund Avis.
Det er på oppdrag fra miljøvernavdelingen ved Fylkesmannen i Vest-Agder NIVA har utarbeidet rapporten som foreslår tiltakene. Bakgrunnen er de 12 ekstra millionene som er avsatt til kalking i statsbudsjettet.
– I vårt forslag har vi prioritert hva vi mener er de viktigste tiltaken for å få en optimal kalking av Lygna, men også Audna og Kvina, forklarer Hindar overfor avisen.
Det er behov for ny doserer for Litleåna for å bedre vannkvaliteten i dette lakseførende sidevassdraget. Den tenkes plassert ved Gulltjørn, eventuelt enda høyere i vassdraget.
Dessuten bør det bygges en kalkdoserer for Møska for å bedre vannkvaliteten i dette sidevassdraget, som ifølge NIVA sannsynligvis har et produksjonspotensial for laks. NIVA foreslår å plassere dosereren ved utløpet til Hellevatnet.
I tillegg bør man flytte vannkjemistasjonen ved Vegge og etablere ny overvåkingsstasjon for stikkprøver ved Rom-området. Endelig bør man ruste opp pH-stasjonen ved Vegge.
Surt vann
Bakgrunnen for forslagene om å bygge to nye kalkdoserere, er ifølge Atle Hindar at vannet i den nederste delen av Lygna er såpass surt at laksen ikke klarer seg, og dermed heller ikke klarer å ta seg oppover vassdraget. Dette begrenser utviklingen av laksebestanden.
– Både Møska og Litleåna renner ut i Lygna, og tilfører vassdraget surt vann, forklarer Atle Hindar.
Det er anslått at kalkingen av Møska årlig vil koste om lag 300.000-350.000 kroner. Kalking av Litleåna er antatt å koste cirka 100.000 kroner per år.
Store investeringer.
De foreslåtte kalkdosererne er av samme type som på Gysland – en liggende silo med kalk. Kalken føres ut i vassdraget med rør. Det er foreløpig uvisst hvor mye disse er beregnet å koste, men grovt anslått er det snakk om cirka èn million kroner per doserer.
Da dosereren på Gysland ble tatt i bruk i 2000, forventet man større laksefangster i Lygna. Økningen er imidlertid blitt lavere enn man trodde på forhånd. NIVA mener derimot det er for tidlig å trekke konklusjoner allerede nå, men ser helt klart at pH-verdien nederst i Lygna er langt lavere enn ønskelig.
Fiskeforvalter Svein Haugland ved Fylkesmannen i Vest-Agder mener det ut fra signalene er realistisk å tro at kalkdoseringsanlegget i Møska kan realiseres allerede i løpet av året. Han antar også en ny doserer i Audna-vassdraget kan bli prioritert i år.
– Flere av de andre prosjektene håper vi kan bli realisert de nærmeste årene, sier Svein Haugland til Farsund Avis.
Fylkesmannen i Vest-Agder er nå i dialog med Direktoratet for Naturforvaltning i den videre prosessen.