Publisert: 16.03.05
Fiskeforvalter Leif Magnus Sættem i Møre og Romsdal kan overfor Fiskeguiden ikke si om utbruddet av laksesykdommen ILA vil få noen konsekvenser for villaksen og naturen ellers i Tingvoll. Det kan heller ikke Mattilsynet.
- Man har ennå ikke funnet ILA-smitte på villaks, bare på sjøørret, men utover dette vet man lite eller ingenting om hvilke konsekvenser denne sykdommen har for miljøet omkring, sier seksjonsleder Tor Atle Mo ved Veterinærinstituttet i Oslo til Fiskeguiden.
Det er Aakvik settefisk i Halsa på Nordmøre må slakte all fisk som følge av den smittsomme laksesykdommen infeksiøs lakseanemi (viruset ILA) har angrepet et oppdrettsanlegg på Lid i Tingvoll kommune. Anlegget ligger ytterst i Halsafjorden mot Årsundfjorden og Korsnesfjorden. Et stort område er nå båndlagt av veterinærmyndighetene.
Det er opprettet en bekjempelsessone på fem kilometer og en observasjonssone på ti kilometer i området.
For Aakvik settefisk er utbruddet en katastrofe. All fisk må slaktes ned både i settefiskanlegget og i de fire anleggene som ikke har fått sykdommen.
I settefiskanlegget der sykdommen er påvist, må 360¿000 laks straks avlives.
– Vi har sendt utkast til soneforskrift. Svarfristen for berørte parter er kort. Onsdag klokka tolv må vi ha grunnlag til å fatte et vedtak, sier Astrid Pihl Hansen ved Mattilsynet for indre Nordmøre.
I går reiste Sverre Pedersen i Havbrukslaget kritikk mot dårlig informasjon. Det viste seg at det er fraktet smolt gjennom Halsafjorden i perioden etter at sykdommen ble påvist den 3. mars. Smittefaren har vært stor, men oppdrettsmiljøet har ikke kjent til situasjonen på Lid i Tingvoll. Et settefiskanlegg ligger i Torjulvågen på innsiden av sykdomsstedet, og dette anlegget er nå isolert innenfor bekjempelsessonen.
Det er ikke lov å transportere levende oppdrettsfisk forbi et anlegg hvor det er smitte, slik som her har skjedd. All transport av oppdrettsfisk skal foregå utenom tiltakssonen.
Mistanke om ILA kom opp etter at dødeligheten i anlegget på Lid økte betydelig. Sykdommen fører til blodmangel, indre blødninger og tilslutt døden. Det har ikke tidligere vært utbrudd av ILA på indre Nordmøre, men den ellers langs kysten sørover og på Trøndelagskysten har dukket dukket opp ved
Selskapet som er rammet av det alvorlige utbruddet av virus, er kjent som et meget veldrevet havbrukselskap. Aakvik settefisk i Halsa omsatte i 2003 for 54,5 millioner kroner og hadde et ordinært resultat på tre millioner kroner. Selskapet eies av Hans Olav og Nils Aakvik med henholdsvis 43,18 og 56,82 prosent av aksjene. Selskaper i konsernet er Fjordfish, Bøfjorden fisk og Joma skjell.
Når det i et meget veldrevet anlegg som her oppstår alvorlige sykdommer som dette, viser dette hvor utrolig følsom laks i fangenskap er for utbrudd av sykdommer, og det er naturlig å spørre seg hva all denne smitten kan føre til for villaksen og resten av fiskebestanden i kystområdene osm rammes.
Hvis det opprinnelige forslaget til Direktoratet for naturforvaltning om Halsafjorden som nasjonal laksefjord var blitt fulgt, ville det berørte anlegget ha ligget innenfor. Nå ligger det utenfor denne sonen der man skal nekte ekspansjon av nåværende anlegg og forby nyetableringer.
Fiskeguiden: Det er pengene som rår!
Nå er heller ikke denne rene delen av fjordområdene sykdomsfritt. En katastrofe for næringen, men i Adresseavisen i dag nevnes det ikke med ett ord om hva konsekvensene av slike sykdomsutbrudd har for villaksen og naturen rundt. Dette er enda et eksempel på hvor media legger sitt trøkk. Det er den kortsiktige økonomiske gevinsten som betyr noe. Naturen gir vi blaffen i...