Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Stopp fisket på gytende villaks og sjøørret!

Publisert: 25.11.05

Det grenser mot miljøkriminalitet når det i enkelte vassdrag drives omfattende fiske etter rømt oppdrettslaks i den viktigste gytetiden for villaks og sjøørret. Midt under villaksens bryllupsdans sopes elva med stang og not i ly av det som kalles forskningsfiske eller et såkalt kultiveringsarbeid for å fjerne flest mulig av rømlingene. Fiskeguiden hevder at dette fisket påfører villaksbestanden langt mer skade enn hva rømlingene gjør ved sitt nærvær.

I flere elver kan det se ut som om enkelte grunneiere og sportsfiskere ser denne jakten på rømlinger som mer en behagelig forlengelse av sin fiskesesong enn som et kultiveringstiltak. Etter Fiskeguidens mening er dette faglig uholdbart. Er man interessert i å hindre rømlinger å gå på elven, får man ta dem i not i innløpet på et langt tidligere tidspunkt enn å gripe inn på gyteplassene midt i gyteprosessen. Visst er det påbudt å slippe ut igjen villfisk, men da har man jo allerede ødelagt mye av bryllupsfesten og tappet den ville rognfisken for krefter under sin fortsatt krevende gyteprosess.



Notfiske i elva til Osen gard!



Firdaposten har i to nyhetsoppslag satt kritisk søkelys på dette lovlige laksefiske i Oselva (bildet) og i andre vassdrag, og Fiskeguiden vil anmode fylkesfiskeforvalteren Eivin Sølsnæs og andre forvaltere om å sørge for en bedre kontroll med den lokale lakseforvaltningen. Fiskeguiden regner med at Direktoratet for naturforvaltning og Mattilsynet overvåker det som her foregår. Det er ille nok at rømlinger fra oppdrettsanlegg roter til forholdene på laksens og sjøørretens gyteplasser om ikke elveeierne og sportsfiskerne også skal delta. Oppfiskingen av rømlinger bør skje i fiskeseongen. Dessuten er det ikke lenger lett å se forskjell på oppdrettslaks, enten den er rømt som smolt eller større fisk, hybrider og villaks. I flere av norske elver, som Driva, finnes det i dag mye krysninger av villaks og oppdrettslaks og sjøørret som har tilpasset seg sitt elvemiljø.




Les mer:

www.firdaposten.no 

Kategori: