Publisert: 22.07.06
Det er slutt på det frie fisket i det private munningsområdet (foto:Eivind Fossheim) i Risfjordelva. -Det er nå bare de 7 grunneiere med sine 35 fiskekort og lokale medlemmer av Gamvik Jeger- og Fiskerforening som har adgang her og som kan fiske så mye de vil innenfor en makskvote på 3 sjørøyer pr. flomål, forteller Tore Hammari i GJF til Fiskeguiden. Risfjordelva er dermed ikke lenger så interessant for tilreisende fiskere.
I det private munningsområdet blir det fanget mer sjørøye enn i resten av vassdraget. Mange mener sjørøya er i ferd med å forsvinne. I Kofjordvannet ble det i fjor tatt bare en sjørøye (blink). Fylkesfiskeforvalter Sturla Brørs vil etter sesongslutt måtte ta stilling hva som videre bør skje med Risfjord-vassdraget. Er fiskepresset nå er så hardt i munningen at dette området bør fredes for å berge restene av den tidligere så berømte sjørøye-bestanden?
Fisket i innløpet til Risfjordelva har til nå vært drevet som et mataukfiske for folk flest. Folk i Gamvik har kunnet stille klokka etter oppgangen av storrøya. I år kunne man forutse at dette skjedde ved fullmåne 11.juli!
Folk i Gamvik, som ikke er medlemmer av GJF, er forbanna over at de ikke lenger har tilgang til fisket på denne attraktive strekningen. Like skuffet er folk sørfra, som har lest om elva i Fiskeguiden, og som først på stedet fikk vite om den nye avtalen mellom grunneierne og GJF.
Heller ikke Fiskeguiden var informert om den nye praksisen i år.
For andre som har planer om fiskereiser til Nordkynhalvøya vil vi understreke at det bare er munningsområdet opp til linja som er privat . I resten av elva og i Koifjordvannet gjelder det vanlige fiskekortet for Risfjordelva. Turen dit er derfor ikke helt bortkastet, selv om fiskemulighetene for tilreisende er sterkt redusert.
Les mer om Risfjordelva på vår spesialside.