Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Nå biter fjellørreten i Jølster!

Publisert: 03.06.01

Knut M. Ore og Anna Marie Ianssen kan så visst smile over årets første fjellørretfangst i Jølster. I løpet av tre timer tok de, sammen med Eivind Fossheim (fotografen) 18 fine ørreter i pinsen.

Det ble under fjorårets garnfiske i Jølstravatnet tatt bare en tredjedel av normal ørretfangst. Det betyr ikke at bestanden er redusert. Forklaringen kan være at denne årgangen av ørret var for liten til å gå i garna sist høst, og at den fisken som da passerte nettmaskene, nå kommer i tillegg til den årgangen som i år er stor nok, forteller forskeren Harald Sægrov til Fiskeguiden
Sportsfisket i Jølstravatnet har til nå vært labert. Det har vandret ned svært lite fisk fra Jølstravatnet til Jølstra, og den harde vinteren og mye kaldt vær har lammet det vanlige vårfisket i innsjøen og elva.


Men nå lysner det.I går slo fisket til i Dvergsdalsvatnet, ett av de mest populære fjellvann på sørsiden av hovedvassdraget. I løpet av tre timer 1.pinsedag tok Knut M. Ore og Anna Marie Ianssen ( på bildet til høyre) sammen med Eivind Fossheim (fotograf) 18 ørret på mark med Jølster-metoden.
Den største ørreten veide en halv kilo, og tre av fiskene var knall røde i kjøttet. Det er noe nytt. Til nå har fisken i Dvergsdalsvatnet vært hvit eller lyserød, så mye tyder på at dette fjellvannet nå har fått inn en skikkelig krepsdyr-fauna.


Fisken var i topp kondisjon og som vanlig sprek og spretten.

Fjellvannet har imidlertid mye siv og gjørmebunn som skaper vanskeligheter med å holde spinneren og markkroken ren.

For som vi alle vet, liker ørreten ikke blandingen av mark og grønsaker!  

Kategori: