Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Norges beste fiskeplass etter storørret!

Publisert: 03.08.08

Ivar Engebretsen og Knut Erik Hansen, begge fra Oslo, har opplevd et fantastisk fluefiske under sommerens vulgataklekking i Mårvann. I kveld er de utrustet for å jakte på storfisken på Norges beste fiskeplass for storørret. Torbjørn Eng fra Lillehammer tok en 8 kilos ørret i Gausaosen 1.juli. -Nå er det vår tur, sier de to trivelige og forventningsfulle fluefiskerne, halvveis skjult bak myggnett. Foto: Eivind Fossheim.

Den største ørreten som til nå er landet i Lågen, veide 8 kilo og ble tatt på mark i Gausaosen grytidlig morgen 1.juli.


Nå står storørreten fra Mjøsa i kø for å komme seg opp på gyteplassene i elva. I tussmørke om kvelden er du garantert å se den leke seg i vannskorpa på strekningen fra Hunderfossen og ned mot jernbanebrua. Tålmodig kaster du flua ut mot de saftige vakene, men storørreten er kresen på gytevandringen. Den er mer opptatt av sex enn de attraktive mørke fluene i svart og rødt, devonsluken eller marktugga.


Likevel foretrekker vi Gausaosen, eller rettere sagt den 300 meter lange strekningen fra utløpet og nedover i Lågen. Elvestrømmen fra Gausa lokker nemlig storørreten over mot Gausasiden. Ikke bare den fisken som skal opp i Gausa for å gyte, men også ørreten som skal videre oppover mot Hunderfossen.



Torbjørn Eng fra Lillehammer tok denne 8 kilos mjøs-ørreten på mark i Gausaosen 1. juli 2008 klokken 07.30. Strekket fra utløpet av Gausa og nedover i Lågen regnes for å være den beste fiskeplassen for storøørret i hele Mjøsvassdraget. Foto: Torbjørn Olsen.



Den største ørreten hittil er tatt på mark. Svikter flua og sluken, er etter vår mening ei marktugge det beste du kan servere en storørret, og spesielt en stor hunnørret, frem til elva lukkes for fiske. Vår erfaring er at stor hunnfisk av ørret tar mark bedre enn hannfisken. Men husk vårt ansvar overfor en sårbar storørretbestand. Etter en spennende duell, med målband og foto av fangsten, vil du kanskje ha større glede over å slippe den ut igjen enn å ta den med hjem. Mot gytetid er fiskekjøttet ikke akkurat noen superior matvare.


Klikk deg inn på Fiskeguidens spesialsider og les om fiskemulighetene i Gudbrandsdalslågen. Akkurat nå kan velge blant mange spennende plasser.


På nettstedet www.gd.no og på www.laagen-fiskeelv.no finner du fangstresultatene hittil, men for oss som er kjent med forholdene i Lågen nedenfor Hunderfossen, blir bare en del av fisken registrert. Lokalkjente fiskere er ikke mye opptatt av å få mer trafikk på fiskeplassene sine.  

Kategori: