Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Den beste rakørreten av villfisk kommer fra Fillefjell

Publisert: 09.12.12

Den beste rakørreten legges ned av villfisk fra vann med mye marflo og skjoldkreps på Fillefjell og Hardangervidda. Den er feit nok til ikke å ende som saltfisk, er smørevillig og knallrød i kjøttet. Den får raksmaken som de fleste kjennere er ute etter.

Fiskeguidens gjester (bildet) fikk lørdag servert noe av den beste rakørreten vi foretrekker. Begge var villfisk fra Fillefjell, og ble lagt ned av Ingrid Grøv og Ole Skogstad.

Men hva med rakefisken av oppdrettet regnbueørret fra Valdres? Jo, mener Fiskeguiden.no. Velger du vellagret Noraker-fisk fra butt, er du safe. Men styr unna vakumpakket filetert rakefisk, enten det er villfisk eller oppdrett. Bak plasten mister den mye av smaken og fargen, mener Fiskeguiden.no..

Klikk deg inn på Fiskeguidens spesialsider om rakefisk for å lese mere om rakefisk og hvem som produserer den. 

Kategori: