Publisert: 29.06.13
Selv om laksefisket også i Drammenselva har vært litt stillere enn i fjor sommer, er det alltid noen som får fisk bestandig. Bjørn Bjølgerud er en av dem, med to rugger på 18,1 og 20,2 kilo. Begge to en Bomberwobbler, den største på gul sone 22.juni, den andre på grønn sone 14.juni, begge fra båt, forteller han Fiskeguiden.no.
Det meste av laksen i Drammenselva blir tatt på wobblere eller på flue med søkke, som Glenn Håkenstad brukte da han 4.juni åpnet ballet med en laks på 20 kilo. Ellers er det mark og sluk som mest er brukt, selv om rekefiske er lovlig og tidligere mye brukt.
Om flommen har hatt innvirkning på fisket. Bjørn mener nei. Drammenselva nedenfor Hellefossen er god på ulig vannføring, selv om det blir litt færre fiskeplasser.
Sunray Shadow beste lakseflua
Bjørn velger også flue når forholdene ligger til rette for det. Da benytter han en litt stor Sunray shadow-tube, som han lærte å fiske med av selveste Randolph Brooks i Lærdalselva.
- Brooks fikk penset meg over fra rekefiske til sin nyskapning Sunray Shadow. Siden har har den utrolig effektive tubeflua hengt fast på fortommen uansett hvor jeg har fisket, sier Bjørn Bjølgerud til Fiskeguiden.no