Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Krav om en bedre forvaltning av fisken i Oslofjorden

Publisert: 09.04.14

Sportsfiskere og resten av de to millioner brukere av Oslofjorden krever en bedre forvaltning av fiskeressursene. På Oslofjordkonferansen i Horten i helgen, var det enighet om følgende uttalelse myntet på de som har ansvar for Østlandets blå perle:

Under press


Oslofjorden, Norges viktigste friluftsområde, står under press der forurensing, nedbygging og overfiske bare er noen av truslene fjorden står overfor. Derfor har Norges Jeger- og Fiskerforbund og fylkeslagene i Telemark, Vestfold, Buskerud, Oslo, Akershus og Østfold, etablert Oslofjordkonferansen.


Fangst og fiske


Formålet med konferansen i Horten 4.-5. april var å sette forvaltningen av fiskeressursene i Oslofjorden på dagsorden og å etablere et møtested hvor forskere, forvaltning og brukere kan møtes for å diskutere aktuelle problemstillinger knyttet til bruken av fjorden.
Oslofjorden fra svenskegrensen til Telemarkskysten har til alle tider vært viktig for både kommersielt fiske, og fangst og fiske til selvhushold gjennom fritidsfiske og sportsfiske. Fjorden er i dag Norges mest trafikkerte sjøområde, samtidig som den er et av de viktigste rekreasjonsområdene for friluftsliv og rekreasjonsfiske for nær halvparten av Norges befolkning.


Rekreasjonsområde for 2 millioner mennesker


Oslofjordens betydning for kommersielle fiskerier er i dag liten sammenlignet med den samfunnsøkonomiske og folkehelsemessige betydningen fjorden har som rekreasjonsområde for mer enn to millioner mennesker, både fastboende, tilreisende og hytteturister.


Oslofjordkonferansen mener at sistnevnte hensyn må vektlegges og i langt større grad og gis høy prioritet når det gjelder fremtidig forvaltning av Oslofjordens fiske- og naturressurser.
Forvaltningens mål må utvides fra en ensidig enkeltartsforvaltning med fokus på økonomisk utbytte av næringsfisket, til også å omfatte de samfunnsmessige nytteverdiene av friluftsliv, rekreasjonsfiske og tilhørende aktiviteter. En forvaltning som bygger på føre var prinsippet, skal ikke være noen motsetning til et bærekraftig yrkesfiske.


Vi krever sterkere deltakelse når forvaltningsregimer, fiskeregler og arealplaner skal legges. Oslofjorden må settes under en helhetlig forvaltning til beste for hele befolkningen som sogner til fjorden, heter det i resolusjonen til de som han ansvar for forvaltningen av Oslofjorden. 

Kategori: