Publisert: 20.11.14
Nå dufter det godt fra rakefiskbuttene rundt omkring i gourmet-Norge. Noen kan invitere sine venner til bords på egen fangst, men de fleste foretrekker å kjøpe den i butikk eller få den servert på et sted med godkjent kjøkken. I kveld inviterer Jølstramuseet til sitt rakefisk-gillde. Her vi kokken Kim-Andrè Aase presentere sine spennende måter å servere den på, rakefisken av vill ørret fra Jølstravatnet.
Fiskeguiden innkaller sitt testlag i Oslo 13.desember for å kåre den rakørreten vi mener er norges beste.
Her finner dere den beste rakørreten
På rakefisk-sidene i Fiskeguiden.no har vi listet opp produsentene av den beste rakefisken i Norge, både av av fisk av ville ørretbestander og av rakefisk av regnbueørret som er foret opp av produsentene selv eller av oppdrettsørret importert fra Danmark og Sverige.
Fem retters rakefisk-meny i Jølster i morgen kveld
Jølstramuseet arrangerer sitt rakørretselskap i morgen, og vertskapet Heidi og Frode lover en smakfull og trivelig førjulskveld.
Rakørreten kommer fra Finn Årdal og er lagt ned av garnfanga vill ørret fra Jølstravatnet, og kokken Kim-Andrè Aase tilbereder den på flere spennende og velsmakende måter, med bl.a. rakefisksuppe som en del av den fem retters menyen.
Det er fremdeles noen få ledige plasser, forteller vertskapet Heidi og Frode på telefonen fra 971 40 975 /913 40 620.
Rakefisken innført til Vestlandet i 1930-årene
Det var Heidi sin bestefar, grunnleggeren av Jølstramuseet, Eivind Fossheim senior og Ski-tannlegen Olav dag Viken som lærte vestlendingene å legge ned rakørret i 1930-årene, med oppskrift fra Hønefoss og Lillehammer-traktene.
Vi kårer Norges beste rakørret
På rakefisksidene til www.fiskeguiden.no finner du adresser til leverandører av rakefisk, og sanger og fiskehistorier du kan trekke frem under rakefisklaget ditt.