Publisert: 15.05.15
Fahri Borg fra Sandefjord fikk gleden av å dra inn i båten årets første laks på stang i Norge. Den ble tatt på reke i Stria under Holmfoss i Numedalslågen klokka 8 i morges, målte 90 cm og veide 7,5 kilo, forteller han til Fiskeguiden.no. Om han skal røyke den? - Nei, den skal vi ha til middag i morgen, eller kanskje på selveste nasjonaldagen, sier den glade fiskeren som svinger stanga i Numedalslågen for 6.året på rad..
Det er i dag også tatt laks under Åbyfoss, og vi får opplyst at det er sett laks på vandring videre oppover fra Holmfoss. Dermed er sesongen i gang.
Fahri Borg brukte omtrent 20 minutter før han fikk fangsten sin inn i båten med god hjelp av fiskekompisene.,
- Det er mange fiskere på elva, sier Nils Olav Gjone til Fiskeguiden.no. Et tredvetall av stenger saumfarer nå strekningen både fra land og fra båt fra fossen i fjellet, i Stria og Evja og hele Flatlågen ned til Bergene og Sør-Gjone, forteller han, og forsikrer oss om at de kommer til å være der hele helgen.