Publisert: 14.06.15
Jølstringen Thomas Fugle ( til høyre) vant den flunkende nye volvoen på uttrekte idelavekta på 251 gram , mens faren Birger stakk av med 10 000 kroner for største ørret på 614 gram. Egentlig var det tre personer som hadde den samme idelavekta, men ved loddtrekning var det Thomas som stakk av med bilen.
Fiskefesten i Jølster ble en stor suksess. Sola spilte over den vakre bygda under breen og de 1000 deltakerne fra hele Sør-Norge som sto spredt rundt hele Jølstravatnet. Nord-Europas rikeste ørretvassdrag skuffet ikke. Ialt 262 av deltakerne landet tilsammen 393 ørret.
Og om kvelden fortsatte festen på Thon Hotel Jølster , med et musikalsk trøkk fra D.D.E. som fikk danseteltet til å blafre i sommernatta.
Det var fisk å få på alle de beste plassene!

Musikeren Endre Apneseth kan mere enn å traktere hardingfela. Dette er 400 grams-ørreten hans.
Fiskeguiden.no hadde i forkant av fiskefesten en samling i Fiskekroken i Jølstramuseet fredagskvelden , der det ble presentet tips og info om dagens vannstand og temperatur på de aktuelle fiskeplassene. Der var viktig når vi vet at ørretens trivselstemperatur i elv og innsjøer er på mellom 8 og 12 grader.
Vannet i Kjøsnesfjorden og den indre halvparten av Jølstravatnet holdt 8 grader, mens tempen i resten av Jølstravatnet holdt bare 6 grader. Vanligvis er innosene de mest populære og effektive fiskeplassene, men med bare 3-4 graders vann i innløpselvene, var fiskeforholdene langs strendene ellers i innsjøen minst like gode. Dette holdt stikk. Fisken ble tatt overalt der det var litt dypt utenfor maribakken.
Sildesluker er effektive i kaldt vann
Fiskeguidens testfiskere kunne i forkant av fiskefesten fortelle at det var Stingsilda som i det kalde og flomstore Jølstravatnet slo best an, antakelig fordi at disse sildeslukene fisker nær bunnen, der mesteparten av fisken oppholdt seg akkurat disse dager. Det betydde også at markfisket var svært effektivt og var et populært alternativ.
Oppskriften til aurefesten i Jølster bør brukes i andre fremtidige fiskearrangement
Fiskeguiden.no og Norsk Fiskesenter AS vil berømme arrangørene for en fantastisk og godt gjennomført aurefest. Ved å trekke ut en idealvekt på mellom 100 og 600 gram etter at fangstene var innveid, og fangstene var tilbakelevert fiskerne, var det heller ikke noen vits i å jukse. Arrangementet bør bli en oppskrift på alle slike fremtidige fiskefester.
Nødvendig støtte fra næringslivet
Aurefesten i Jølster ble en suksess fordi nøringslivet i Jølster og Førde var gode samarbeidspartnere for de kreative kreftene forøvrig. Ja, kanskje må man gi Thon Hotel Jølster mye av æren for at arrangementet ble landet på beste måte, for å bruke et fiskeuttrykk. Hele festen med maten og musikken og alt, virket perfekt, etter Fiskeguiden.no sitt inntrykk.
Det musikalske trøkket fra D.D.E, var en perfekt avslutning. Hotellet tok en risiko med å hyre inn en gruppe som kostet dem nær en kvart million kroner. Håper de er fornøyd med resulatet. Det var i hvert fall Fiskeguiden.no og de tusen fiskere og fiskefans som fikk oppleve denne aurefesten. Nå gjelder det bare å følge opp denne suksessen og på flere måter markere hvilken fantastisk fiskeopplevelse det er å besøke Nord-Europas rikeste ørretvassdrag.