Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Laksefiske frem til 15.september i øvre Driva

Publisert: 01.09.16

Miljødirektoratet har vedtatt å utvide fiskesesongen i øvre Driva til 15.september. Bare laks kan beholdes. Sjøørreten er fortsatt fredet og må gjenutsettes. Det er viktig å desinfisere fiskeutstyret både før og etter fisket.

Søknaden fra Driva Elveeierlag om en utvidelse av fisketiuden var begrunnet med at det har vært en god sesong for laksefiske, samt at det fra neste år vil bli slutt på fiske i øvre del av Sunndal, på grunn av laksesperren.

,
Laks vil fra neste sesong hindres å vandre opp i øvre deler av vassdraget med fiskesperra i Snøvassfossen som bygges i regi av Miljødirektoratet, og som er et ledd i arbeidet med bekjempelse av lakseparasitten Gyrodactulus salaris i vassdraget.


Et utvidet fiske etter laks vil bidra til å redusere antallet verter for G. salaris, i tråd med gjeldende praksis for fiskeutøvelse i infiserte vassdrag. Direktoratet vurderer det derfor som hensiktsmessig å utvide fiskesesongen på laks til 15. september inneværende sesong.


Sjøørret, som det ikke er tillatt å avlive i den utvidede perioden, skal settes varsomt tilbake i elva. En felles ordning for desinfisering av utstyr skal opprettes i samråd med Mattilsynet. 

Kategori: