Publisert: 12.09.11
Svensken Ronny Løøf (bildet), som har fisket hvert år i Ommedalselva, er sjokkert over påstanden som Fiskeguidens anonyme leser er kommet med om kritikkverdige forhold i Ommedalselva. Løøf hadde ikke regnet med at hans egen kritikk av død fisk i laksedammen i Åelva og uttalelsen fra utleieren der skulle føre til slike reaksjoner fra Fiskeguidens kilde.
Ronny Løøf forteller at han selv i fjor fanget 3 laks og 2 smålaks, i år 2 laks og smålaks, og mener at han har ganske bra kontroll over hva som blir tatt av laks i Ommedalselva. Hans kamerater har aldri tatt mer enn 2 laks pr. dag. Ingen han kjenner har tatt mer enn 10 laks pr. sesong. I Ommedalsvatnet tror han at det blir tatt maks 15 laks i sesongen fra båt. Her blir det hovedsakelig tatt sjøørret, mener han.
Uten fisk i Gjølet
Han har selv fisket i Gjølet 3 ganger i sommer uten å få en fisk og etterlyser at Fiskeguidens kilde står frem og forklarer nærmere om sine påstander. Han tilbakeviser påstandene som løgn.
Når det gjelder fisket i elveosen i Ommedal , så fiskes det der maks 1 time pr. døgn pr. fisker ved stor belastning. Disse reglene følges av oss som fisker der regelmessig, hevder Løøf.
Ønsket å rette på forhold
Fiskeguiden. no kjenner Ronny Løøf som er en hyggelig, god og erfaren fisker, som håper på at gemyttene roer seg mellom Ommedals elveeigarlag og fiskere som trives bra i Gjengedal. Ronny Løøf er selvfølgelig ikke interessert i å skade foholdet til hverken elveiere eller bygdefolk forøvrig , men tok opp laksesaken for å rette på forhold som etter hans mening var nødvendig.
Fortsatt behov for en bedre forvaltning, mener Fiskeguiden.no
Fiskeguiden er kjent med forvaltningen i Gjengedalsvassdraget er fortsatt av den oppfatning at Fylkesmannne bør be elveeierne i hele vassdraget om en rapport om forholdene her.
Fiskeguiden tilbakeviser påstanden om dårlig presseskikk og vil fastholde at eleveiere har seg selv å takke for de problemene som har oppstått og som avslører forhold som vassdragsforvaltningen ikke kan leve med uten å rydde opp. Når elveeiere er livredde journalister og ikke våger å svare på påstander eller spørsmål om hva de mener som part i saken, må de ta konsekvensene av det. Vi vil understreke at vår anonyme leser ikke er ukjent for oss. Han har oppgitt sitt navn til redaksjonen vår, men har gode grunner for ikke å stå frem med fullt navn, sårbart som man er i et lite lokalsamfunn ved å ta opp saker fra en som hører hjemme i begge leirer.