Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Årets første laks på over 20 kilo!

Publisert: 30.05.06

Storlaksen veltet inn i Drammenselva i dag, og tre sportsfiskere fikk full klaff. Ragnar Apenæs (bildet) dro på land den første 20 kilos laksen som er tatt her i landet i år, mens Bjørn Bjølgerud tok en på 15,8 og Yngve Boye Hansen en på 14,5 kilo!

Foto: Einar Mathiesen.Østsiden Jeger- og Fiskerforening




Ragnar Apenæs (59) tok sin kjempelaks på tredje kastet med sin splitter nye stang, med tubeflue, som gikk i svart og rødt og med søkke i blå sone vest ved 14-tiden. Laksen var 120 cm lang og veide nøyaktig 20,1 kilo.



Konverterte til slukstang!



-Dette var flaks, sier Ragnar Apenæs til Fiskeguiden, som har lagt dyret i fryseren i påvente å få stoppet den ut og hengt den på veggen.

Laksen slo på nøyaktig fem på halv to, ved Støyten, 200 meter på vestsiden nedenfor fabrikken, populært kalt Grevlingen.Jeg tok den knallhardt for å unngå at den gikk ned til Storstein. Da ville jeg mistet den. Etter 25 minutters kjøring,var den klar for landing. Vet ikke hva han het, fiskeren som kom til for å hjelpe med håvingen. En trofefisk skal jo ikke skades av stygge kleppesår, sier Apenæs.


Daglig leder Einar Mathiesen i Østsiden Jeger- og Fiskerforening forteller at Ragnar Apenæs har fisket i Drammenselva i 30 år, men aldri vært i nærheten av en fisk som dette. Hans gamle rekord var rundt 15 kilo. Ragnar er medlem av ØJFF og er en ihuga fluefisker, men etter en heller miserabel sesong i fjor, bestemte han seg for å ”konvertere” til slukstanga i år. Og det var jo et heldig valg.




Einar Mathiesen har sjekket i gamle statistikker og mener at vi må i alle fall tilbake til før 1998 for å finne den forrige laksen på over tjue kilo.




Hva venter oss av overraskelser resten av sesongen?




Bjørn Bjølgerud tok sin laks på sluk i gul sone, mens Yngve Boye Hansen fikk sin laks på mark i rød sone.



Dermed har Drammenselva sprengt 20 kilois-grensen og alle ser med spenning frem til flere kjempefangster. De tre kjempelaksene var nok ikke alene! Mens Apenæs kjørte fisken sin, skimtet han en annen diger laks i vannskorpa. 

Kategori: