Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Restriksjoner i Gaula etter laksedød!

Publisert: 04.08.06

Fra og med lørdag 5. august klokken 24.00 innfører Gaula Fiskeforvaltning ekstraordinær redskapsbegrensning i hele Gaula med sidevassdrag på grunn av lav vannføring. Det er lov å fiske kun med flue hvor flytende dupp eller fluesnøret utgjør kastevekten, og mark med eller uten dupp. Søkke er forbudt.

I Gaula,Driva,Numedalslågen (bildet)og andre sommervarme-utsatte vassdrag går det nå mot krise for laksen. I Gaula ligger det død fisk over alt, sier John Kjelden i Gaula Fiskeforvaltning til Arbeidets Rett, som varsler nye restriksjoner på fiske. Med lite vann og høye temperaturer kveles fisken av mangel på oksygen.




- Laksen kjemper om de beste plassene. De sterkeste vinner. Under slike forhold blir laksen stresset. Både sportfiskere og badere i elva bør vise hensyn, sier John Kjelden til avisen. 19. juli ble det innført ekstraordinære redskapsbegrensninger i hele Gaula med sidevassdrag. Men etter en del nedbør ble disse begrensningene opphevet 28. juli. 

Kategori: