Publisert: 22.05.07
Dette blir et storlaks-år og det blir mye laks! Kjempen på 23 kilo som Gunnar Øvrebø landet i Bjøra 18.mai og storlaksen på 14,6 kilo som Karl Brøndbo tok i Søråa i går kveld, får fart på pulsen. Og spenningen blir ikke mindre når Nick Jacobsen forteller at han i løpet av et kvarter i går kveld telte 10 laks som passerte under Liksgard-brua.i Etneelva. Ja, selv i den møkkagrå Namsen er forventingene på topp! Ingen fiskere kommer neppe til å trekke seg.
Kjønnsdriften er sterkere!
Når Fiskeguiden henviser til at man i Driva og andre større vassdrag har opplevd at store og skitne vårflommer har feid oppgangslaks på sjøen igjen, for så å ha kommet opp igjen når elva er blitt renere senere på sommeren, frykter man ikke en slik situasjon ved laksestart i Namsen 1.juni. Lederen av Namsenvassdragets Grunneierforening, Tom Riise Hanssen, er overbevist om at Namsen-laksen takler situasjonen etter leirraset, slik den har gjort det under de gromsete forhold ved tidligere mudringsprosesser i elva. Kjønnsdriften er for sterk til at laksen til å la seg hindre av møkkete vann for å komme seg opp til gyteplassene sine, mener Riise-Hanssen.
Sportsfiskerne kan trekke seg, men vi tror at ingen vil gå glipp av sin sjanse til drømmelaksen!
Daglig leder Morten Stene i Namsen Adventure AS virker også tilsynelatende rolig. Han har i løpet av et par dager sett en forbedring i siktbarheten i den sjokoladebrune elva, og har tro på at den er betydelig klarere når laksefisket starter 1.juni. Heller ikke Stene har tro på at laksen venter med å gå opp til senere på sommeren, men føler seg litt usikker på hvordan sportsfiskerne vil ta det, og spesielt da de som har planlagt sine fisketurer flere år i forveien og betalt titusener av kroner for å oppleve Namsen og drømmelaksen.
Morten Stene og de andre som driver med utleie av eksklusivt laksefiske i Namsen, vil i løpet av et par dager drøfte situasjonen med sine kunder. De som vil hoppe av, vil få full anledning til det, men noe avslag på fiskeleien blir ikke aktuelt. Stene tro ingen vil trekke seg og dermed gå glipp av mulighetene til å ta sin livs storlaks. Aldri hare sjansene vært større enn i år. Det mener både Stene og andre forventningsfulle grunneiere, fiskere og turoperatører.
Bedre fiske i juli?
Eksperter mener det store leirraset vil påvirke Namsen under hele fiskesesongen. Leirmassene føres ned i vassdraget gjennom den vesle sideelva Reina, som kommer ut i Namsen 400 meter nedenfor Rannem bru i Overhalla, en kilometer ovenfor utløpet av Bjøra. Med sommervarme, håper Morten Stene at leirmassene vil tørke og i mindre grad renne ut i Namsen. I tørkesomrene er nemlig Reina nesten tørr.
Et positivt trekk ved den ellers alvorlige situasjonen, er at vi kan få et bedre fiske. Dai er ofte elva altfor klar og vanskelig å fiske. Litt leirfarge kan kanskje hjelpe på sjansene da, mener en alltid optimistisk Morten Stene.
Store flak av oppgangslaks i Etneelva!
- Her i Etne er spenningen til å ta og føle på, melder vårt kjentmann og drevne laksefisker Nick Jacobsen. - Vi har sett svært mange flotte laks på vei opp elva, og de gamle ringrevene som jeg har snakket med, sier at det er mange år siden de sist har observert så mange laks i elva i mai måned. Nedtellingen til 1.juni er allerede i gang!
-Selv stod jeg på Liksgard-brua i går og telte ca 10 laks som passerte bare i løpetet av et kvarter.
Elvetempen ca. 8,5 grader og vannstanden er perfekt, sier Jacobsen.
Og han har mer på hjertet. - Nytt av året er at det her i Etne ble åpnet for ørretfiske på oppsiden av Håfoss fra 1. mai. Der er landet mange flotte brunørret i de første ukene, fisk på mellom halvkiloen og kiloen. -Vi vet imidlertid at der går adskillig større fisk i Stordalsvannet, avslutter han sin rapport foran