Publisert: 19.09.07
Statkraft går nå ut i enkelte elver for å genteste villaks og sammenholde resultatene med DNA-prøvene til de opprinnelige ville lakse-stammene som finnes i genbanken, forteller Rune Limstrand (bildet) i Statkraft til Fiskeguiden. Prosjektet vil omfatte Surna, Bævra, Vefsna, Osa-vassdraget og Eidfjord-elvene.
Gentesting av gamle skjell
Siden det finnes skjellprøver helt tilbake fra 1930-tallet, vil det være mulig ved analyse av skjellene å fastslå i hvilken grad den lokale laksen er påvirket av oppdrettslaks og om det har vært noen innblanding av laks fra andre elver, som for eksempel mellom Surna og Bævra.
DNA ligger fast i genbanken
Det har vært spekulert i hvilken grad DNA-materialet er like rent som den gang laksestammene i sin tid ble lagt inn i genbanken.for mange år siden, men her har Rune Limstrand full kontroll. Selv ikke etter flere fiskegenerasjoner endrer genene seg hos laksstammer som finnes i genbanken, fastholder han.
Legger ut gytegrus
Statkraft er opptatt av fiskestellarbeid i vassdrag som de har ansvaret for. Med flomvann og reguleringer endres gyteplassene, og Rune Limstrand forteller at de i de siste årene har prioritert arbeidet med å legge ut gytegrus og andre tiltak i elvene for å tilrettelegge og gjenskape de naturlige gyteforhold for villfisken. Det optimale for alle som er opptatt av fiskestellarbeid ville være om regulerte elver igjen ble selvrekrutterende.
Fiskeguiden er kjent med at det i Reisaelva pågår et arbeid med å erstatte kanaliserte deler av lakseelva ved å restaurere og gjenskape de gamle elveløp, men det har Statkraft ingen planer om for sine vassdrag, sier Limstrand, som er leder for seksjonen for settefisk og kultivering i Statkraft.