Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

God jul fra deg til meg!

Publisert: 19.11.07

Finnes det fiskeenker som går rundt og lurer på hva de skal gi mannen sin i julepresang, så har vi her to tips. 10.desember kommer den rykende ferske fluefiskefilmen Fiskefeber med glimrende og matnyttige opptak fra Grønland og indre Troms. Samtidig dukker det opp en ny faksimileutgave av Ørrteboka av Iacob-Dybwad Sømme. Begge er gaver som lenker mannen til godstolen hjemme. Ørretboka er et must for gubben.

Friske opplevelser!





Fluefiskerfilmen Fiskefeber bærer sitt navn med rette. En kompisgjeng fra Stavanger drar til Indre Troms for å jakte på diger røye i Gebnajohka, men havner i en liten og ubetydelig elv i nærheten som ifølge gjengen skal huse storørret i Kola-klassen. Alt samen er opplevelser som ble festet til filmen fra turer i Indre Troms og på Grønland sist sommer, forteller Alexander Kristiansen i webHunt Media Productions til Fiskeguiden.


Mesteparten av DVD’en handler om fisket etter en av verdens sterkeste edelfisker, sjørøya på Grønland. Brødrene Sondre og Tord Beck Sletten opplever Grønland for første gang og Grønland er slettes ikke slik de hadde trodd på forhånd. De besøker 3 forskjellige elver og gir deg et godt innblikk i hvordan fisket er i de forskjellige elvene. Har du noengang vurdert å reise til Grønland får du mye matnyttig informasjon i denne filmen. Elvene er både filmet fra luften og med undervannskamera, og Kristiansen hevder at selv om Grønlands-myggen er plagsom, så stikker den ikke, som svermene man møter oppe ved Altevann, der resten av filmen er tatt opp.


Hvorfor hemmeligholde fiskeplasser?




Den norske sekvensen handler om en kompisgjeng fra Stavanger som drar til Indre Troms for å prøve seg etter diger røye i elva Gebnajohka. Turen går ikke helt etter planen og etterhvert skjønner de hva det samiske ordet Gebna betyr - nemlig 400 gram. Men de gir ikke opp og langt bak i hodet kan Sjur huske at noen prata om en liten og ubetydelig elv i nærheten, som etter sigende skal huse diger ørret i Kola-klassen.
Kristiansen vil ikke ut med navnet på denne elva, men går du inn på kartet og kikker på elvene som renner ut i Altevann – og dessuten klikker deg inn på Fiskeguiden, vil du finne drømmeplassen hvor de knep sin ørret på 2,7 kilo.


Fiskeguiden omtaler vanligvis ikke elver og vann som man skal holde hemmelig. Hvis man mener å beskytte fisken , bør man heller ikke vise film eller skrive om hemmelighetene. Når forfattere og journalister og filmfolk hemmeligholder fiskeplasser, mistenker jeg dem for å dikte. Vi skal informere om fiskeplassene, forvalterne skal sørge for å regulere fiskepresset, er Fiskeguidens holdning.

Men Salangselva holdes ikke hemmelig. Stig Kvernmo og Morten Dokka kjenner den som sin egen bukselomme og tar oss med på lurefiske etter sjø-røye og tørrfluefiske etter sjø-ørret. Jeg gleder meg til å se hele filmen. Ved å klikke deg inn på http://www.websitefolder.net/webhunt/art-8.asp?id=7 kan også du se snutter av den.



Endelig en ny utgave av Ørretboka!





-For meg er Ørretboka delvis en oppslagsbok og fagbok, delvis en bok der jeg kan lese
lange stykker til inspirasjon og underholdning, skriver forskeren Bror Jonsson i sitt forord til den nye utgaven av denne legendariske faktaboken til Iacob D. Sømme (1898-1944). Han var zoolog, marinbiolog og ivrig sportsfisker og hans studier rundt vår mest populære sportsfisk, og fisket etter den, står seg godt den dag i dag, og har bidratt mer til å avsløre mange av salmo truttas hemmeligheter.


Mye har forandret seg på redskapsfronten siden Sømme vandret over Hardangervidda med fluestanga, men følger du hans råd og tips, burde fangsten være sikret. Ørretboka representerte en ny måte å tilnærme seg fisk på, både vitenskaplig og sportsfiskemessig, og mer enn 65 år etter framstår den fremdeles som levende og aktuell.
Iacop D. Sømme var motstandsmann og ble skutt av tyskerne i 1944.
Ørretboka er et must i bokhylla til enhver ørretfisker..

Eivind Fossheim
 

Kategori: