Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Hva gjør en fiskeguide når ingen av gjestene får laks?

Publisert: 30.07.09

Hva gjør en guide når et titalls fiskere ikke klarer å lande en eneste laks på en av Orklas mest eksklusive fiskestrekninger i løpet av fire dager. Fiskeguiden Erik Evavold (bildet) vedgår at det lett kan bli en trykkende stemning, men håper at de fiskelause gjestene, deriblant Fiskeguidens redaktør Eivind Fossheim, likevel reiser hjem til Manchester og London og Gøteborg etter opplevelsesrike dager på Vegard Heggems eksklusive fiske på Aunan i Orkla. Fossheim er imponert over hva den tidligere Liverpool-spilleren har skapt på farsgården i Rennebu. Å lære seg spey-kast og praktiske fisketriks av en proff guide, var minst like viktig som å dra på land en sekskilos laks, mener han. Foto: Eivind Fossheim.

Fluefiske



Fiskeguiden var ikke invitert,men betalte for egen regning sin fisketur til Aunan i Orkla, for å stå fritt for å skrive hva vi mente om Vegard Heggems eksklusive laksefiske.

Jeg kom inn i en gruppe av fiskere med ulik bakgrunn, men som alle hadde et felles mål om å ta sin laks på flue. Derfor var det ikke lov å b ruke sluk eller mark denne uka, noe som for meg etter hvert ble et savn siden ingen av oss fikk noen fluelaks.

Med så mange høler, burde du vel avsatt et par der du tillater annet enn fluefiske, Vegard?

Får vi en firmagruppe eller annen gjeng som leier alle stengene, står de fritt for å bestemme hva som er tillatt av redskap. Ellers prioriterer vi fluefiske, sier Vegard.


Hvor tar laksen flua?


Når du fisker i en ukjent lakseelv, er det lurt å leie en guide eller lokalkjent fisker som kan fortelle deg om laksetakene, hvor laksen tar flua, og hvordan du fisker de enkelte hølene under forskjellige vannføring og vanntemperatur. For en ukjent fisker kan gode laksetak være skjult under vannmassene når elva går stor.

Vegard Heggem er enig, og vil neste år tegne inn laksetakene i de ulike hølene på fiskekartene sine.

Nå var ikke dette noe problem for vår gjeng denne uka.
Det var jo edgentlig bare å spørre Aunans fiskeguider, så ble de med på en rundtur til fiskeplassene vi var oppsatt på.


Vi må opprettholde moralen!


-Vi er selvsagt helt prisgitt at laksen biter, sier fiskeguiden Erik Evavold. Får ingen laks, blir det lett en trykket stemning so vi guidene må gjøre noe med. Det blir vår jobb å holde moralen oppe.

Heldigvis disponerer vi lange fiskestrekninger, der vi hele tiden kan tilby våre gjester nye fiskeplasser og utfordringer. Vi går hele tiden inn på valg av fluer. Mens noen velger synkeline og små fluer, mener jeg at en 12 meters intermidiate-klump og store , mørke fluer fisker best i Orkla, sier Erik.


Stor, svart hårflue



Fiskeguidens redaktør Eivind Fossheim fikk ingen laks, men lærte seg speykast.



En svart hårflue med veldig mye, myke hår og et metallhode som skaper en turbulent vannstrøm som river i hårene og gir flua en levende gange, er min greie, sier Erik.

For meg ble fisketuren på Aunan mitt gjennombrudd for fluefiske med tohåndsstang. Ved elva ga fiskeguidene meg en god innføring i spey-kast og andre gode råd for å utvikle mine ferdigheter videre. Dermed glemte jeg mye av skuffelsen over at laksen også denne gangen holdt kjeft.



Som gjest på en eksklusiv fiskecamp som Aunan, føler man seg priviligert. Jeg slipper å stå i kø på fiskeplassene. Jeg har hølen helt for meg selv, sammen med en fiskeguide om jeg ønsker det. Du blir hentet og bragthytter med kaffekrok, enkeltrom, dusj og toalett.
Vi samles rundt frokostbordet til en kjapp brifing, vi tar med oss lunchpakker ut til fiskeplassene og får servert middager som på en restaurant. Mitt bestemt inntrykk er at kokken, guidene og resten av staben gjør alt de kan for å gjøre det trivelig for gjesten sine. Det har mye å si når laksen svikter.

 

Kategori: