Her finner du de nasjonale rakefisklagene frem til over nyttår. Mye er oppdrettsfisk av regnbueørret, men her finnes også villfanga ørret fra både Jølstravatnet og kjente innsjøer på Filefjhell og Hardangervidda. NM-fisken kåres på Vauldalen Fjellhotell øst for Røros og VM-fisken i Lærdal. Norsk Rakefiskfestival arrangeres for 21.gang på Fagernes. Mye mer om rakefisk finner du ved å klikke på RAKEFISK under FISKETIPS på Fiskeguidens nyhetsside.
Norsk Rakfiskfestival på Fagernes 1.-3. november 2018
3 dager med lokalmat, godt drikke og underholdning
Festivaltelefon 917 10 803
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Jernbaneveien 6
2900 Fagernes
http://www.fiskeguiden.no/7d8f6114-98f6-4419-8cb6-08920a892ce8" alt="pastedGraphic.png" />
Håvard Halvorsen, festivalgeneral
NM i Rakfisk i Vauldalen 16.-18. bovember.
Vauldalen ligger 4 mil øst for Røros 840 m.o.h, der får vi tidlig vinter og julestemning. Vi har gleden av å invitere til NM i Rakfisk på Vauldalen, og for 14. gang skal vi kåre årets beste Rakfisk.
Vi tilbyr et trivelig og innholdsrikt program hele helga. Fredag kveld tar vi turen med hest og slede fra hotellet til Volldalskoja der det blir middag og underholdning.
På lørdag formiddag blir det anledning til å være med til Stensaasen for omvisning, handel og kurs i rakfisklegging med Arnstein Stensaas.
Selve kåringen av årets beste rakfisk foregår på rakfisk-banketten, og det blir servert smaksprøver fra alle deltagerne.
E-post: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Telefon: 72 41 31 00
Jølstramuseet 2.november
Rakefisken av villfanga jølsterørret er klar for servering i Jølstramuseet lørdag 2.november, forteller Heide Fossheim Årdal, og venter fullt inntrykk av forventningsfulle gjester til årets samling fra hele Sunnfjord. Hun lover sine gjester en smaksopplevelse i form av et gourmetmåltid presentert av kokken Kim Andre Aase
Jølstramuseet,
Håvardtunvegen 4, 6847 Vassenden
Telefon: 971 40 975
//jolstramuseet.no/Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den."
VM rakefisk i Lærdal 12. januar 2019
VM i rakfisk arrangeres for 21. gang i Lærdal 12.januar 209l, der et 20-talls . Her plar eit 20-talls rakefiskprodusenter konkurrerer om den gjeve vandrepokalen.
VM i rakefiskog og en tilhørende skikkelig fest, ble arrangert for første gang i 1998, med åpningen av Postaabneriet pub & café i Borgund.
De første årene spiste festdeltakerne som fisken som ble vert inn, men kvaliteten var varierende, men etter hvert gikk man over til å servere rakfisk fra godkjent produsent Snart ble puben for liten, så nå foregår er hele arrangenentet og festen både på Postaabneriet pub & café og samfunnshuset vegg-i-vegg .
De siste årene har det vært levert inn et 20-talls rakefisk og 140 gjester møter hvert år opp for å stemme frem verdensmesteren , og det er bare villfisk som teller.
Verdsmeisterskap?
Så er det dette med namnet, «VM i rakfisk». Jan Geir Solheim var ein av dei som starta både puben og arrangementet, han er no ordførar i Lærdal kommune, og har tidlegare på denne måten korleis namnet vart til litt utpå 2000-talet:
– Me oppdaga at dei hadde byrja med NM i rakfisk på Røros. Der stilte det sju deltakarar med fiskar, og her hadde me drive på i over ti år og vore rimeleg profesjonelle. Så tenkte me at tek dei NM, så tek me VM. Det er jo noko ein kan tolka som ein vil.
Han viser altså til V-en; «verds-», eller «vestlands-». Som du vil. Men:
– Det er ingen tvil om at dette er den største konkurransen for rakfisk i heile verda. Den skjer på Borgund kvart år, understrekar Solheim.
Eit kyndig dommarpanel på tre-fire vurderer dei innkomne rakfiskane. Hundre poeng frå kvar dommar er maksimalt. Då er det vekta med 50 prosent på smak, 20 prosent kvar på lukt og utsjånad og 10 prosent på konsistens.
Med andre ord kan kvar dommar gje opptil 50 poeng på smak, som naturleg nok har mest å seia.
– Viss lukt og utsjånad er dårleg er det svært sjeldan at smaken er god, har Brita Einemo Zwart, mangeårig hovuddommar, forklart.
På rakfiskfesten på Borgund kjem ikkje berre lærdøler; det plar vera godt innslag frå fleire nabobygder, først og fremst Årdal i nord og Valdres i aust. Valdrisane er kjende for å «kunna» rakfisk, så ikkje så reint sjeldan forsvinn vandrepokalen over fjellet. Mellom anna i fjor då Åsmund Stende frå Øye i Valdres vann. Året før, i 2017, vart derimot pokalen verande i bygda; då tok Linda Uglenes Maristuen og Hanne Ødegård med seg pokalen heim.
Så vil det visa seg 12. januar 2019 kven som vinn den 21. utgåva av VM i rakfisk på Borgund.
Fleire rakefiskarrangement?
Fiskeguiden tar i mot flere forhåndsmeldinger på rakefisklag i andre norske bygder. Det er gratis. Send oss også bilder av vinnere og fra kåringen og festen. Send en mail til Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.