Mens rakefisk av villfanga ørret slo ut oppdrettsfisken i fjor, var det rakefisk av oppdrettet regnbueørret som falt best i smak i årets test i nettmagasinet Fiskeguiden.no.
Rakefisken av oppdrettet regnbueørret smakte bedre enn rakefisken av villfanga ørret, var nettmagasinet Fiskeguiden.no sin konklusjon av årets test av rakefisk fra forskjellige produsenter i Sør-Norge. Foruten vertskapet Anna Marie Ianssen og Eivind Fossheim, som sammen med Astrid og Reidar Dieserud i sin tid tok initiativet til rakefiskfesten på Fagernes, besto testgruppen vår av 15 venner som vet å sette pris på god mat og drikke.
Etter to-tre akkevitter er all rakefisk like god, mente min gode venn Edvard Elsrud. Men som mange andre av oss, oppdaget også han etter hvert at det var forskjell på rakefisk, på kjøttfargen, lukten og smaken. Vi som har smakt på rakefisk lagt ned i butten uten å fjerne blodranda eller som har ligget moden i lake i flere måneder, er blitt ganske kresne etter hvert. Vi vet at kvaliteten på fisken betyr nesten alt, vannmiljøet og maten og rensingen og renholdet, hva som tilsettes av salt og sukker og hvilken temperatur prosessen krever,
Hva som er god rakørret kan diskuteres. Noen vil ha en sterk rakesmak og skal nyte lukten i fulle drag. Andre vil ha en mild og rund smak og duft. Men de fleste er enige om at fisken skal ha en klar rakesmak og duft, fisken skal være knall rød i kjøttet og smørevillig. Vellagret, er et godt uttrykk, for å være sikker på at vi ikke bli sittende ved festbordet og gafle i oss noe som minner mer om saltfisk.
Men hva ble så resulatet av årets smakstest?
Jo, konklusjonen var klar. Den mest smakfulle rakefisken var vellagret oppdrettet regnbueørret og kom fra Noraker gård. Som en god nummer 2 kom rakefisken fra Røn gård og på 3.plass kom fisken fra Wangensten, samtlige basert på oppdrettsfisk av regnbueørret.
Hva så med rakefisken basert på villfanga ørret på Fillefjell, Hardangervidda og Jølster? Siden vår test var basert på personlig smak uten krav til noen kritisk faglig utredning, var dette ikke noe tema denne gangen. Konklusjonen på testen var at rakefisken fra oppdrettet regnbueørret smakte bedre en. rakørret av villfanga fisk.
Klikk deg inn på Rakefisk på Fisketips-siden. Der finner du lista med adresse til norske rakefisk-produsenter og annen info om rakørret.