Publisert: 21.01.05
Alle prøver hittil tyder på at den varianten av parasitten gyrodactylus salaris som er funnet på innsjørøye i Pålsbufjorden og Tunhovdfjorden ikke vil være dødelig for laksen nede i Numedalslågen, sa professor Tor A. Bakke ved Universitetet i Oslo på fagseminaret i Trondheim i går.
Laboratorieforsøk viser at villaksen i Numedalslaksen synes å være lite mottakelig for den nyoppdagede gyro-varianten, men professor Bakke og hans team vil fortsette sitt arbeide med å lære denne krabaten bedre å kjenne før de trekker den endelige konklusjonen om dens betydning i Numedalsvassdraget.
Bør testes på numedalslaks i vann fra Numedalselva!
Terje Johansen sier til Fiskeguiden at han fremdeles ikke er sikker på om parasitten er ufarlig for laksen i Numedalslågen før parasitten er testet på laks i vann fra denne elva. Og det er jo et poeng.